برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی لازم است با ویژگی های زعفران اصل و خالص آشنا بوده و رایج ترین راه های تقلب را نیز بشناسید تا بتوانید در صورت مشاهده متوجه آن گردید.

البته همواره به شما توصیه خواهیم کرد در صورتی که قصد خرید را دارید آن را به همراه برگه ی آنالیزی که آزمایشگاه معتبری آنرا تایید کرده باشد تحویل بگیرید.

چرا تقلب در بازار زعفران

همانطور که می دانید زعفران گرانقیمت ترین نوع ادویه است که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد، همین آیتم قیمت بالا نیز عاملیست که افراد سودجو ا به سمت این بازار کشانیده است. آن ها به طمع کسب سود بیشتر بعضا دست به تقلب هایی می زنندکه حتی ممکن است برای سلامتی فرد مصرف کننده نیز آسیب هایی را به همراه داشته باشد.

زعفران خالص

تقلبات رایج در بازار زعفران

برخی از تقلبات موجود در بازار زعفران صرفا جنبه ی کم فروشی دارند اما برخی از آن ها تهدیدی جدی برای سلامتی به حساب می آیند که شما را با برخی از رایج ترین ان ها آشنا می نماییم.

 • رنگ کردن زعفران با خود رنگ زعفران یکی از این تقلب ها است که طی آن فرد زعفران نوع پوشال را انتخاب نموده و با رنگ کردنش آن را به نوع سرگل تبدیل نموده و با قیممت بالا تری به فروش می رساند.
 • کم فروشی از طریق اسپری کردن موادی مانند عسل، آب قند، آب نمک و روغن بر روی کلاله های زعفران باعث می شوند تا پس از خشک شدن چگالی وزنی زعفران افزایش یابد.
 • مخلوط کردن زعفران با برخی مواد که به لحاظ ظاهری به ان شباهت دارند، مانند: رشته های گوشت قرمز، شاخه های نازک جارو که رنگ شده اند، کاکل رنگ شده ذرت و گیاه گلرنگ که با وجود شباهت ظاهری به زعفران هیچ یک از خواص دارویی و درمانی آن را ندارند.
 • مخلوط کردن رنگ های شیمیایی مانند تارتازین که با زعفران به منظور افزایش میزان رنگ دهی که برای سلامتی به شدت مضر می باشد.

زعفران اصل

مشخصات زعفران اصل و خالص

تعداد زیادی از انواع تقلباتی که در زمان عرضه زعفران رخ می دهند به روش های تجربی قابل تشخیص هستند. اما لازم است شما با ویژگی های زعفران اصل آشنا باشید تا بتوانید این مقایسه را انجام داده و متوجه بروز تقلب بشوید.

 • تشخیص زعفران اصل از شکل ظاهری

توجه داشته باشید که در زعفران اصل شکل سرشاخه ها به صورتی است که یک قسمت شیپوری در بالا قرار گرفته و هرچه به سمت پایین کلاله برویم شاهد باریک تر شدن ان خواهیم بود.

 • تشخیص زعفران اصل از چرب بودن

در هنگام تست زعفران اصل چند کلاله را در میان تکه ای کاغذ کاهی قرار داده و فشار دهید. زعفران اصل فاقد چربی بوده و نباید در اثر این کار لکه یا اثر چربی بر روی کاغذ بر جای بماند.

 • شناخت زعفران اصل از ریشک ها

در زعفران اصل ریشک ها به صورت انحنا دار هستند و اگر بخواهیم ان را با کاکل ذرت مقایسه کنیم خواهیم دید که ریشک ها در کاکل ذرت صاف و بدون انحنا می باشند.

 • شناخت زعفران خالص با گاز متان

اگر مقداری زعفران اصل و خالص را به شعله ی گاز متان نزدیک نمایید باید شعله یکی از دو رنگ بنفش یا نارنجی بیابد، چنانچه به رنگ زرد تغییر کرد بدین معناست که زعفران به ناخالصی آغشته گشته است.

 • تست زعفران خالص با بنزین

مقداری زعفران را در کمی بنزین بریزید اگر در این حین مشاهد نمودید که بنزین شما تغییر زنگ داد بدانید که باید ناخالصی روبرو هستید زیرا زعفران خالص در بنزین حل نمی گردد.

 • تشخیص زعفران خالص با عطرش

زعفران خالص و امساله دارای عطری نافذ می باشد، کافیست زعفران را ببویید و اگر با عطر زیادی روبرو نشدید بدانید که این زعفران یا امسالی نیست یا در شرایط مناسبی نگهداری نشده است.

 • تشخیص خلوص زعفران با چشیدن

زعفران اصل و خالص طعمی تلخ دارد، پس در هنگام خرید چند پر از کلاله های زعفران را در دهان خود قرار دهید و چنانچه مزه ی دیگری غیر از تلخی حس نمودید مطمئن باشید که زعفران شما به ماده ی دیگر آغشته شده است مانند عسل یا نمک.

 • تشخیص اصل بودن زعفران با آب جوش

چند پر از زعفران را درون لیوان آب جوش بی اندازید و مدتی صبر کنید اگر رنگ ساطع شده از زعفران در آب هر رنگی غیر از زرد بود به خلوص زعفران شک کنید زیرا زعفران تنها رنگ زرد از خود پس می دهد. همچنین در صورت دم کردن این زعفران اگر پس از چند دقیقه تار های سفید از زعفران برجای ماند نشانگر تقلبی بودن آن است زیرا زعفران خالص حل می شود.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
سیده زینب هدایتی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09116752400
پست الکترونیکی: hedayati337@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام