به صورت کلی پر فروش ترین انواع زعفران مرغوب در سراسر دنیا، ایرانی بوده و از خاک زرخیز کشور عزیزمان برداشت می شود.

در فصل پاییز مزارع زعفران شاهد رویش گل هایی به رنگ بنفش می باشد که در واقع حامل زعفران این طلای سرخ می باشند.

هر روز این گل ها از سطح مزرعه جمع آوری شده و پس از جداسازی از سایر اجزا گل، خشک می شوند. حال بسته به نوع جداسازی زعفران در یکی از انواع سرگل، نگین، پوشال و یا دسته قرار می گیرد.

 

انواع مختلف زعفران کدامند؟

در این مقاله سعی می کنیم تا به صورت مختصر شما را با انواع زعفران اشنا نماییم تا با توجه به نیازتان بتوانید بهترین نمونه را به لحاظ همخوانی قیمتی و کیفیتی تهیه نمایید.

زعفران دسته یا زعفران دخترپیچ

در این نوع زعفران کلاله های سرخ به ۳ تا ۵ سانتی متر خامه یا سفیده متصل می باشند. همچنین قبل از خشک کردن کلاله ها را روی هم چیده و دور ان را با نخ می بندند. میزان رنگدهی این نوع زعفران به سبب فاصله زمانی ایجاد شده بین مرحله جداسازی و خشک کردن کاهش چشمگیری یافته و تقریبا بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ usp می باشد.

انواع زعفران

زعفران پوشال

در این نوع از زعفران نیز کلاله ها به همراه ۱ تا ۴ میلی متر خامه متصل به ان به صورت درهم خشک می شود و قدرت رنگدهی بین ۱۷۰ تا ۲۵۰ usd از نمونه های آزمایشگاهی این نوع مشاهده شده است.

 

زعفران سرگل یا زعفران ممتاز

در این نوع کلاله های یک دست قرمز را شاهد هستیم که به صورت بریده یا جدا از هم درآمده اند. احتمال وجود کلاله شکسته نیز هست و آنالیز های آزمایشگاهی معتقدند میزان رنگدهی در این نوع بین ۲۰۰ تا ۲۶۰ usd نیز می تواند باشد.

 

زعفران نگین یا زعفران نگین پوشال

در این نوع زعفران کلاله های سرخ به صورت سه شاخه متصل به هم از گل جدا شده و با دقت خشک می شوند تا شکستگی در آن رخ ندهد. همچنین تلاش می شود از کلاله های حجیم و درشت برای این نوع استفاده شود. در واقع نوع نگین ناب ترین نوع زعفرانی است که کشاورزان ایرانی تولید می نمایند و میزان رنگدهی آن بین ۲۳۰ تا ۲۸۰ usd می تواند باشد.

کنج زعفران

کنج زعفران یا خامه زعفران

در واقع همان سفیده ی متصل به کلاله است که جنبه ی رنگدهی نداشته و از آن برای معطر کردن انواع دمنوش استفاده می شود. عمده ی فروش این بخش از زعفران از طریق عطاری ها صورت می پذیرد.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
سیده زینب هدایتی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09116752400
پست الکترونیکی: hedayati337@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام