قیمت روز زعفران در ماه های اخیر تغییرات زیادی داشته است تا جایی که در سه ماه گذشته قیمت هر کیلو زعفران نگین از ۸ میلیون تومان به ۱۶ میلیون تومان رسیده است. با نگاهی به جدول قیمت زعفران که در این خبر آمده می توانید از قیمت روز این طلای سرخ بر مبنای کیلو گرم مطلع گردید.

همانطور که می دانید یکی از با ارزش ترین کالاهای صادراتی ایران که با ارزش ترین محصول کشاورزی کشور نیز به حساب می آید زعفران است. برخلاف سایر محصولات کشاورزی که در مقیاس تناژ خرید و فروش می شوند به جهت قیمت بالای زعفران، خرید و فروش این طلای سرخ با مقیاس های گرم، مثقال و کیلو گرم رونق بیشتری دارد.

خرید زعفران

این گیاه بومی مناطق جنوب غربی آسیا است که از آب و هوای نیمه حاره ای برخوردار می باشد. بخش اعظمی از مناطق زیر کشت زعفران در جهان در محدوده ی مرز های میهن عزیزمان ایران واقع شده است که باعث شده تا بیش از ۹۰ درصد زعفران تولیدی جهان از این بخش برداشت گردد.

عوامل موثر بر قیمت زعفران

بدون مبالغه می توان گفت زعفران گرانقیمت ترین ادویه در سراسر جهان است و به همین علت به نام سلطان ادویه ها معروف می باشد.

قیمت روز زعفران

اگر بخواهیم علت گران بودن قیمت زعفران را بررسی نماییم به این موارد باید اشاره داشته باشیم:

  • محدود بودن مناطق مناسب برای کشت زعفران در جهان
  • تمامی مراحل کاشت، داشت، برداشت، جداسازی و خشک کردن زعفران به صورت دستی انجام می شود که به نیروی کار انسانی نیاز است و هزینه ی زیادی را بر قیمت نهایی زعفران اضافه می نماید
  • تنها بخش کمی از گیاه زعفران دارای ارزش اقتصادی می باشد تا جایی که برای تهیه یک کیلو گرم زعفران خشک نیاز به ۱۱۰ تا ۱۷۰ هزار گل زعفران است.
  • از آنجا که این محصول یک کالای صادراتی به حساب می آید لذا تغییر نرخ دلار، نوسانات بازار صادرات، اوضاع سیاسی و … بر قیمت ان تاثیر می گذارند.
  • چون تنها یک بار در سال برداشت می شود با فاصله گرفتن از زمان برداشت زعفران موجودی بازار کاهش یافته لذا قیمت فروش زعفران افزایش می یابد.

این عوامل تنها مهم ترین دلایل بالا بودن قیمت روز زعفران می باشند، دلایل بیشماری در این امر دخیل هستند که به جهت ذیق وقت از مطرح کردن ان ها خودداری می نماییم.

نمودار تغییرات قیمت زعفران

به صورت کلی طبیعیست که با فاصله گرفتن از فصل برداشت محصول با توجه به اینکه زعفران از شیوه ی دیگری در بازار تزریق نمی شود و تنها با کاهش حجم موجودی روبه رو هستیم، قیمت افزایش یابد.

نمودار قیمت زعفران

این نمودار میزان تغییرات قیمت زعفران را در سه ماهه تابستان امسال یعنی ۱۳۹۷ را نشان می دهد. با نگاهی به این نمودار متوجه شیب تند تغییرات نرخ زعفران خواهید شد که به سبب افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش ریال رخ داده است.

در چنین شرایطی تجار خارجی برای خرید زعفران قائنات به ایران آمدند، آن ها حجم زیادی از طلای سرخ ما را خریداری نموده و از کشور خارج نمودند. با توجه به کم شدن حجم زعفران موجود در بازار قیمت روز زعفران افزایش یافت.

قیمت روز زعفران قائنات

در ماه های اخیر بازار زعفران ایران نوسانات شدیدی را تجربه نموده که در نوع خود بی نظیر می باشد. قیمت های ارائه شده در این مطلب مربود به تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۷ بوده و صرفا به جهت اطلاع رسانی در اینجا مطرح شده است.

               نام محصول           گرید بندی محصول     قیمت هر کیلوگرم (تومان)              مقدار کروسین
نگینگرید ۲۱۶/۲۰۰/۰۰۰۲۴۰
گرید ۳۱۲/۶۰۰/۰۰۰۲۲۰
سرگلگرید ۱۱۱/۰۰۰/۰۰۰۲۳۰
گرید ۲۱۰/۲۳۰/۰۰۰۲۱۰
گرید ۳۹/۹۳۰/۰۰۰۲۰۰
پوشالگرید ۱۸/۵۰۰/۰۰۰۲۰۰
دسته۶/۲۲۰/۰۰۰
نرمه۷/۶۰۰/۰۰۰
گرده۷/۴۰۰/۰۰۰

گرید های موجود در جدول برای هر یک از انواع زعفران با توجه به میزان کروسین تعریف شده که در ستونی خاص مشخص گردیده است.

جدول قیمت زعفران  می تواند به شما کمک نماید تا یک مقایسه ی قیمتی درست بین انواع مختلف زعفران و درجه های کیفی متفاوت در هر نوع داشته باشید. توجه داشته باشید کلیه ی قیمت های ذکر شده در جدول بر حسب تومان می باشد.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
سیده زینب هدایتی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09116752400
پست الکترونیکی: hedayati337@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام