قیمت زعفران کیلویی در سال ۱۳۹۷ تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته است تا جایی که نرخ زعفران نگین درجه یک از حدود ۸۰۰۰۰۰۰ تومان به مبلغی بالغ بر ۱۶۰۰۰۰۰۰ تومان رسید. اما با نزدیک شدن به فصل برداشت امید می رود که قیمت ها دوباره کاهش یافته و تعدیل گردند.

همانطور که می دانید هر سال تنها دو هفته مزارع زعفران گل میدهند و این گل ها در واقع حامل محصول مزرعه در آن سال می باشند. هر روز کشاورزان پیش از آنکه تیغ آفتاب مزرعه شان را روشن نماید به مزرعه رفته و اقدام به جمع اوری گل ها می نمایند. گل ها پس از چیده شدن در یک محیط خنک و دارای تهویه انبار می شوند و پس از جداسازی زعفران موجود در ان ها خشک می گردد.

پس از آن تا برداشت در سال آینده زعفران جدیدی در بازار تزریق نمی شود و همین مقدار مصرف شده و باعث کم شدن موجودی بازار می گردد.

قیمت زعفران کیلویی

با کم شدن حجم زعفران از بازار قیمت زعفران کیلویی به تدریج افزایش می یابد تا در سال بعد و برداشت بعدی حجم زعفران جدید در بازار تزریق گردد که دوباره قیمت ها را تعدیل نماید.

اما در سال جاری به سبب فراز و نشیب هایی که کشور ما در حوزه ی سایت خارجی پشت سر گذاشت شاهد رشد ناگهانی قیمت ارز بودیم که باعث توجه ویژه به زعفران به عنوان اولین کالای صادراتی غیر نفتی کشورمان شد.

با افزایش میزان صادرات زعفران ایران شاهد کاهش ناگهانی زعفران موجود در بازار شدیم که به افزایش زیاد قیمت این طلای سرخ انجامید.

قیمت زعفران کیلویی در مشهد

قیمت زعفران کیلویی در بازار مشهد نیز تابع حجم زعفران موجود می باشد، با نزدیک شدن به فصل برداشت جدید و کم شدن موجودی زعفران بدیهی است که قیمت فروش زعفران نیز افزایش یابد.

مشهد را می توان بازار جامع زعفران برای خرید و فروش این طلای سرخ دانست تا جایی که هر کس در صدد خرید عمده زعفران باشد قطعا به این شهر سری خواهد زد.

زیرا بزرگترین مراکز تولید زعفران در ایران و جهان سه استان خراسان هستند که در گذشته یک استان بودند به مرکزیت شهر مشهد، لذا تولیدکنندگان برای عرضه ی طلای سرخ تولیدی خویش محصولشان را به این شهر می آوردند.

در روز های اخیر قیمت انواع زعفران فله در بازار مشهد به این قرار بوده است:

               نام محصول           گرید بندی محصول     قیمت هر کیلوگرم (تومان)              مقدار کروسین
نگینگرید ۲۱۶/۲۰۰/۰۰۰۲۴۰
گرید ۳۱۲/۶۰۰/۰۰۰۲۲۰
سرگلگرید ۱۱۱/۰۰۰/۰۰۰۲۳۰
گرید ۲۱۰/۲۳۰/۰۰۰۲۱۰
گرید ۳۹/۹۳۰/۰۰۰۲۰۰
پوشالگرید ۱۸/۵۰۰/۰۰۰۲۰۰
دسته۶/۲۲۰/۰۰۰
نرمه۷/۶۰۰/۰۰۰
گرده۷/۴۰۰/۰۰۰

معمولا بیشترین میزان خرید زعفران مربوط به افرادیست که یا تجار هستند و در زمینه ی صادرات زعفران فعال می باشند یا  شرکت بسته بندی زعفران دارند که در هر دو حالت خرید زعفران فله را با قیمت زعفران کیلویی انجام می دهند.

در هر دو صورت این افراد از پیشنهاداتی که باعث کمتر شدن قیمت خرید زعفران بشود استقبال می نمایند. یکی از موثر ترین عوامل بر قیمت زمانی است که فرد خرید را انجام می دهد.

قیمت زعفران امسالی

بهترین زمان برای خرید عمده زعفران

به صورت کلی بهترین زمان برای خرید زعفران دوره ی برداشت محصول می باشد. در این دوره زعفران تازه در بازار موجود است که در بالا ترین سطح کیفی قرار دارد زیرا اسانس های موثر بر کیفیت زعفران همگی فرار هستند و با گذر زمان از سطح تبخیر می گردند، لذا بدیهیست در فصل برداشت این مقادیر در بالاترین سطح قرار داشته باشند.

همچنین به سبب حجم بالای زعفرانی که به صورت ناگهانی در بازه ی زمانی یک ماه در بازار تزریق می شود کاهش قیمت را شاهد خواهیم بود.

از سوی دیگر کشاورزان که ملزم به پرداخت هزینه ی کارگران خود هستند مجبور به فروش بخش قابل توجهی از محصولشان در این فصل می شوند که باعث می شود محدودیت تامین وجود نداشته باشد.

خرید گل زعفران

همچنین در برخی موارد کشاورزان به سبب عدم توانایی پرداخت هزینه ی نیروی انسانی مجبور می شوند مقداری از محصول خود را بدون پاک کردن و به صورت گل زعفران به فروش برسانند.

به همین جهت است که می گوییم بازه ی زمانی نیمه ی دوم مهر ماه تا پایان آبان ماه بهترین زمان برای خرید عمده انواع زعفران با بهترین درجه کیفی و کمترین قیمت ممکن می باشد.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
سیده زینب هدایتی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09116752400
پست الکترونیکی: hedayati337@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام